Menu główne

Artykuły wydania: Nr 5 (9) 2013

Zdjęcie niewygodnego kostiumu
(Zam: 07.07.2013 r., godz. 17.07)

To praca polegająca na odkrywaniu siebie. Na bolesnych czasami, bezcennych odkryciach i doświadczeniach, które stały się punktem zwrotnym w życiu bohaterki. To optymistyczna historia opowiedziana z perspektywy obserwatora. To opowieść o zmianach, jakie zaszły w ciągu jednego roku, w życiu Kobiety. Matki. Córki. Dyrektora. O! Właśnie. Jeszcze rok temu, na pytanie Kim jesteś? nie podawała odpowiedzi Kobietą. Padało: Dyrektorem, matką, córką...

Nie-spójna polityka unijna w sprawie wilków
(Zam: 07.07.2013 r., godz. 16.55)

Unia Europejska wydaje duże środki na obszary chronione Natura 2000. Ten system obszarowej ochrony przyrody ma w założeniu zachować na terenie Europy kluczowe oraz zagrożone siedliska i gatunki. Ich ochronie ma sprzyjać wspólne działanie ochronne oparte na jednolitym prawodawstwie i nowoczesnym spojrzeniu na ochronę przyrody, uwzględniające naturalne areały występowania oraz naturalne granice.

Otworzyć przed dziećmi świat nauki
(Zam: 07.07.2013 r., godz. 16.48)

Rozbudzanie pasji zdobywania wiedzy oraz pobudzanie ciekawości świata przez dzieci to szczególne zadanie dorosłych. Dzięki kontaktowi z nauką i kulturą dzieci poszerzają swoją wiedzę o aspekty, które nie są uwzględniane w programach szkolnych. Stymulowanie rozwoju dzieci, poprzez kształtowanie twórczego myślenia oraz ułatwianie odnajdywania własnych pasji może się odbywać w różny sposób. O tym, czy można zostać studentem mając 6 lat rozmawiam z Renatą Karsznią – pomysłodawcą Wyszkowskiego Uniwersytetu dla Dzieci i Młodzieży.

Ślepy tor
(Zam: 07.07.2013 r., godz. 16.39)

Mało kto dziś już pamięta postać pisarza Stefana Grabińskiego – twórcę, jak to określano, horroru kolejowego. Wspaniała narracja jego opowiadań wciąga czytelnika w sam środek mrocznych, psychologicznych, ale też fascynujących wydarzeń.

Komunikacja rowerowa w mieście – realia
(Zam: 07.07.2013 r., godz. 16.26)

Sezon rowerowy trwa. Od kilku lat wzrasta przekonanie o zaletach przemieszczania się w ruchu miejskim na rowerze jako najszybszym i najbardziej skutecznym środku lokomocji. Jak wiadomo z mediów rok 2013 nie będzie rekordowy, jeżeli chodzi o ilość oddanych do użytków ścieżek rowerowych, tras rowerowych – nie wspominając już o autostradach. Inwestycje w modernizację istniejącej sieci dróg też nie wyglądają optymistycznie.

Fundraising, czyli profesjonalne pozyskiwanie funduszy (część druga)
(Zam: 07.07.2013 r., godz. 16.17)

Idea fundraisingu wynika ze wspólnotowości, dlatego sprawdza się w otwartych, dojrzałych społeczeństwach demokratycznych, w których działa wiele różnej wielkości organizacji społecznych. Mnogość obywatelskich inicjatyw jest źródłem efektywności mechanizmu fundraisingu. Dzięki tej różnorodności, w połączeniu z umiejętnym zarządzaniem współczesnymi kanałami komunikowania się, dochodzi do efektywnego skojarzenia społecznej wrażliwości z odpowiednio przedstawionymi problemami.

Ze sportem przez życie
(Zam: 07.07.2013 r., godz. 16.17)

Sport, kultura, olimpizm, konkursy literacko-plastyczne i festiwale piosenki to podstawowa działalność Klubu 2012 i Olimpijczyka w Wyszkowie. W roku 1992 prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich w Warszawie, znakomity szermierz Ryszard Pakulski powołał Andrzeja Rębowskiego, niezłomnego propagatora Igrzysk Nadwiślańskich w Warszawie, na prezesa wyszkowskiego Klubu. O wartościach płynących ze sportu, idei olimpizmu, które wychowują i kształtują rozmawiam z Andrzejem Rębowskim.

„Zamrożona” odnawialna energia
(Zam: 07.07.2013 r., godz. 16.08)

Rozwiązania prawne i systemowe dotyczące odnawialnych źródeł energii zalegają na półkach ministerstw, komisji sejmowych, departamentów i sekretariatów. Nie zalega ich kurz, co chwile są przekładane żeby markować obiecane rok temu wysokie tempo prac. Szereg firm i organizacji potraktowało wówczas deklaracje rządu dosłownie i zamroziło duże środki na inwestycje w szeroko rozumianą zieloną energię. Niestety efektu nie ma i prawdopodobnie nie będzie. Brak wyników rzekomej pracy w strukturach administracji publicznej zaowocował aktywizacją obywateli i podmiotów zainteresowanych rozwojem odnawialnych źródeł energii (OZE).

Ja i sąsiedztwo/społeczność/samorząd
(Zam: 07.07.2013 r., godz. 15.59)

W dniach 23-25 maja br. w Marózie w woj. warmińsko-mazurskim na corocznym spotkaniu zrzeszającym organizacje działające na obszarach wiejskich i małych miast spotkało się około 420 osób z całej Polski. W tym roku Maróz gościł: liderów środowisk lokalnych, grupy nieformalne, członków stowarzyszeń i fundacji, sołtysów i radnych, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, pracowników bibliotek, ekspertów i organizatorów.

Kultura organizacji pozarządowej (część druga)
(Zam: 07.07.2013 r., godz. 15.52)

Organizacje pozarządowe charakteryzują się dobrowolnością w tworzeniu i działaniu oraz niezależnością od państwa. Działają dla dobra wspólnego, a ich obszarem aktywności są: szeroko rozumiana pomoc społeczna, ochrona zdrowia, edukacja, kultura. Są organizacjami non-profit, ponieważ nie działają dla zysku.

„Kiedy jedni zasypiali kamiennym snem…”
(Zam: 07.07.2013 r., godz. 15.43)

Dziennikarstwo komercyjne jest przede wszystkim źródłem zarobku dla piszącego, w wyniku czego wymaga zdyscyplinowanej regularności i takiego doboru tematów, by wpisywały się w bieżący kontekst społeczny oraz potencjalne zainteresowanie czytelników.

Bądź sobą – nie przejmuj się gadaniem
(Zam: 07.07.2013 r., godz. 15.36)

Każdy, nie tylko osoby publiczne, jest oceniany za to, co robi, jak się zachowuje. Osoby publiczne są tylko bardziej narażone na krytykę, liczba osób je oceniających jest większa, forma i sposób oceniania bardziej urozmaicony, ale też bardziej anonimowy i – jak się wielu zdaje – bezkarny.

Ikona
Się Dzieje nr 5(9)/2013 wydane
(Zam: 07.07.2013 r., godz. 08.00)

Od poniedziałku 7 maja 2013 roku w powiecie wyszkowskim dostępny jest nowy numer Się Dzieje! Pisma Obywatelskiego Ziemi Wyszkowskiej.


Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 1430 razy.

UNIA EUROPEJSKA

Baner Kapitał ludzki - Narodowa Strategia Spójności Fundacja rower.com Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dane teleadresowe

SIĘ DZIEJE
Wyszkowski Inkubator Pozarządowy

ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
e-mail: redakcja@siedzieje.org.pl
www: http://siedzieje.fundacjanadbugiem.pl

Kontakt:
Artur Laskowski, tel. 691-801-220
e-mail: artur@rower.com

Kierownik projektu:
Karol Kretkowski, tel. 603-943-596, karol@rower.com
Fundacja rower.com
ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
http://fundacja.rower.com


Copyright

Projekt: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl