Artykuły wydania: Nr 7 (11) 2013

Prawdziwa historia zapomnianego bohatera
(Zam: 28.10.2013 r., godz. 09.12)

Wyszków nie jest miastem pomników, tak jak nie jest miastem wielkiej historii, pisanej z rozmachem i finezją. Pozornie oczywiście, bo gdy przyjrzeć się sprawie bliżej, to nagle okazuje się, że wśród ich niewielkiej ilości i marnej formy są aż dwa pomniki, urodzonego w pobliskich Głuchach sławnego poety Cypriana Kamila Norwida, którego ciekawy życiorys, choć bezpośrednio z Wyszkowem niezwiązany, za to przez wyszkowian od lat skutecznie zapożyczany, nadaje sprawie niezaprzeczalnego kolorytu. Co ciekawe, jest jeszcze jedna postać, która w naszej miejskiej przestrzeni została upamiętniona aż dwa razy (na skrzyżowaniu ulic Sowińskiego i Pułtuskiej oraz na pomniku Żołnierzy Wyklętych przy moście drogowym). Jest nią urodzony 21 lipca 1914 r. w Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Rytel, znany kolejno pod pseudonimami „Jur”, „Wit” i „Witkowski”.

Pomór pszczół
(Zam: 28.10.2013 r., godz. 08.14)

Syndrom nagłej utraty kolonii zwany w skrócie CCD (Colony Collapse Disorder) to jedna z głównych przyczyn dramatycznej redukcji populacji pszczoły miodnej na świecie. Zjawisko to jest szczególnie powszechne w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2013 roku odnotowano blisko 50-procentową redukcję jej populacji.

Społeczeństwo a zaburzenia psychiczne
(Zam: 27.10.2013 r., godz. 18.29)

Niniejsze akapity stanowią swoiste rozwinięcie artykułu Żyć z chorobą psychiczną i przetrwać, autorstwa Danuty Laskowskiej, który ukazał się w poprzednim numerze „Się Dzięje!” i poświęcony był Środowiskowemu Domowi Samopomocy „Soteria” w Wyszkowie. W tym miejscu, korzystając z własnych doświadczeniach w pracy psychologicznej i psychoterapeutycznej oraz z wyników badań (przede wszystkim z raportów Centrum Badania Opinii Społecznej), skupię się głównie na postawach społecznych odnoszących się do osób z zaburzeniami psychicznymi.

LISTY MOJEJ PRZYJACIÓŁKI
(Zam: 26.10.2013 r., godz. 18.11)

O Wychowaniu

Mindwalker
(Zam: 26.10.2013 r., godz. 12.26)

Przeciwdziałanie wykluczeniu i wyrównywanie szans są jednymi z kluczowych założeń Unii Europejskiej. Na tym polu podejmowanych jest bardzo dużo różnorakich działań. Jedno z nich zdumiewa śmiałością, rozmachem i celami, które są absolutnie „odjechane” z punktu widzenia tradycyjnej technokratycznej Unii. Przywodzą na myśl najbardziej śmiałe realizacje post hippisowskiego establishmentu Doliny Krzemowej.

Sami swoje, czyli fundusz sołecki
(Zam: 25.10.2013 r., godz. 15.15)

Gdy zastanawiamy się, czy wprowadzenie w 2009 r. funduszu sołeckiego gwarantującego mieszkańcom sołectw znaczący wpływ na budżet gmin, zmieniło coś w funkcjonowaniu tych gmin i sołectw, myślimy o tym, jak było wcześniej. Przez lata sołectwa funkcjonowały, otrzymując środki z budżetu gminy na swoje działania, ale w wielu miejscach ciężar i koszty organizacji życia w sołectwie opierały się na samych mieszkańcach, a ich potrzeby często pozostawały niezauważone.

Szalony Koń – Szalone Wizje
(Zam: 25.10.2013 r., godz. 11.17)

Są biografie ludzi, które przerastają wszelkie granice, normy, oczekiwania, wyobrażenia. Przykładem wielkiej wizji i wielkiego dzieła życia jest Szalony Koń. I wcale nie chodzi tu o zwierzę.

Podążać za rozwojem dziecka
(Zam: 25.10.2013 r., godz. 09.08)

Najlepsze miejsce pod słońcem – dom. O tym, co robić, aby „aktorzy sceny rodzinnej” byli dla siebie oparciem, budowali prawidłowe relacje i mądrze wychowywali dzieci rozmawiam z Joanną Korczakowską, psychologiem i wicedyrektorem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie.

Drum Bun i BAM – czyli regionalne inicjatywy młodzieży katolickiej
(Zam: 24.10.2013 r., godz. 17.14)

Projekt „Wspólne korzenie, różne kultury, wspólna przyszłość”, dofinansowany ze środków Fundacji BZ WBK, powstał w wyniku refleksji nad aktualnymi trudnościami w relacjach Polski i Litwy. Jest pięknym przykładem oddolnej reakcji obywateli na działania polityków.

Stowarzyszenie „Ważna Róża” dla niepełnosprawnych
(Zam: 24.10.2013 r., godz. 17.11)

Obszernie pisaliśmy w poprzednim wydaniu „Się Dzieje” o wdrażaniu w powiecie wyszkowskim postanowień ratyfikowanej przez Polskę międzynarodowej Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. Przytaczaliśmy wypowiedzi przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami m.in. na temat tego, co sami zamierzają zrobić w tym względzie. Drukujemy poniżej szerszą wypowiedź na ten temat Jana Woźniaka, prezesa Stowarzyszenia „Ważna Róża”.

Się Dzieje nr 7(11)/2013 wydane
(Zam: 24.10.2013 r., godz. 16.00)

Od czwartku 23 października 2013 roku w powiecie wyszkowskim dostępny jest nowy numer Się Dzieje! Pisma Obywatelskiego Ziemi Wyszkowskiej.