Menu główne

Artykuły wydania: Nr 6 (10) 2013

Przykłady kampanii społecznych
(Zam: 14.10.2013 r., godz. 15.10)

Każdy kolejny rok obfituje w kolejne kampanie społeczne. Największą aprobatę zyskują spontaniczne akcje wynikające ze sprzeciwu obywateli wobec istniejących przepisów, pomysłów legislacyjnych czy też przyzwolenia społecznego na niektóre zachowania.

Historyczne inspiracje obywatelskie
(Zam: 13.10.2013 r., godz. 14.15)

Pamięć historyczna staje się coraz bardziej szanowana i powszechniej rozumiana jako dobro, bez którego następuje zagubienie tożsamości. Szczególnie widać to w lokalnych społecznościach.

Oczekiwania po debacie na temat Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami
(Zam: 11.10.2013 r., godz. 08.14)

Wkrótce minie już pięć miesięcy, odkąd w Wyszkowie zorganizowana została konferencja na temat przyjętej przez Polskę Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. Wszystkim, którym droga jest poprawa warunków życia w powiecie wyszkowskim osób z niepełnosprawnościami, zależy na tym, by w tej sprawie nie skończyło się na obietnicach, deklaracjach. Dlatego podejmujemy ten temat na łamach „Się Dzieje”. Na początek prezentujemy wypowiedzi przedstawicieli organizacji pozarządowych i reprezentantów środowiska osób z niepełnosprawnościami – Anny Gałązki i Adriana Pieczywka.

Ikona
Wyszków tonie
(Zam: 10.10.2013 r., godz. 20.00)

Z dachu widać więcej, co najlepiej zdaje się wiedzieć podmiot liryczny piosnki Kuby Sienkiewicza przywołanej w tytule mojego felietonu. I o ile sam wniosek raczej nie budzi wątpliwości, o tyle pytanie o symbolikę tajemniczego dachu wydaje się szczególnie intrygujące. Kto siedzi na dachu widzi tych, którzy są na poziomie ziemi, kto siedzi na dachu jest tam, gdzie inni nie mają dostępu, kto siedzi na dachu, jest swój i nieswój zarazem; wszyscy go znają z widzenia, niemal wrósł już w krajobraz miasta, ale mało kto może tę ascetyczną postawę zrozumieć.

Żyć z chorobą psychiczną i przetrwać
(Zam: 07.10.2013 r., godz. 11.06)

Zmiany cywilizacyjne i szybkie tempo życia nasilają ryzyko zaburzeń psychicznych. W ostatnich latach odnotowuje się wzrost występowania zaburzeń psychicznych oraz wzrost liczby osób z zaburzeniami nastroju.

Aby nam się milej żyło
(Zam: 06.10.2013 r., godz. 10.26)

Wieś podzielona jest drogą nie tylko w sensie geograficznym. Grądy Szlacheckie w gminie Długosiodło są dość specyficzną wioską rozdzieloną na kilka części, przez co mieszkańcy nie czuli wspólnej więzi, nie byli ze sobą zżyci, nie podejmowali wspólnie decyzji. Do czasu...

Dowody w sprawie nadzwyczajnej
(Zam: 06.10.2013 r., godz. 09.22)

Niedawno dostałam w prezencie od kolegi aktora książkę, do której zakupu przymierzałam się od pewnego czasu. Słyszałam o niej i bardzo chciałam ją przeczytać. Ale ciągle do księgarni, nawet internetowej, było mi nie po drodze w natłoku wrześniowych zajęć. Mój drogi przyjaciel był szybszy od mojej wyprawy do księgarni. Pewnego dnia po prostu przyszedł do mnie pocztą „Dowód”.

Gatunki na Ziemi wymierają co 20 minut
(Zam: 04.10.2013 r., godz. 09.24)

W tym roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) ogłosiła oficjalne wyginięcie pantery mglistej z Tajwanu. Obserwuje się obecnie okres wielkiego wymierania gatunków. Średnio co 20 minut przestaje istnieć na Ziemi kolejny gatunek.

Zauważyć ślad z przeszłości
(Zam: 04.10.2013 r., godz. 09.15)

Czubajowizna jest niewielką miejscowością w gminie Poświętne. Panuje tu niezwykła atmosfera. W jednym miejscu spotkają się różni ludzie, różne pokolenia. W tradycyjnej scenerii wiejskiej chaty, starych zabytków i przyrody wyjątkowo upływa czas tym, którzy uczestniczą w działania stowarzyszenia „Wiatraki Kultury”. O tym, jak nie pozwolić się porwać pędowi życia i umieć się zatrzymać opowiada Leon Palesa – inicjator i prezes stowarzyszenia.

Ikona
Zarządzanie budżetem gminnym przez mieszkańców
(Zam: 04.10.2013 r., godz. 06.40)

Łódź, Wrocław, Sopot, a teraz Warszawa – kolejne miasta wprowadzają do swojej polityki elementy pozwalające mieszkańcom i mieszkankom w większym stopniu uczestniczyć w planowaniu budżetu ich miejscowości.

Ikona
Się Dzieje nr 6(10)/2013 wydane
(Zam: 03.10.2013 r., godz. 10.00)

Od czwartku 3 października 2013 roku w powiecie wyszkowskim dostępny jest nowy numer Się Dzieje! Pisma Obywatelskiego Ziemi Wyszkowskiej.


Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 1326 razy.

UNIA EUROPEJSKA

Baner Kapitał ludzki - Narodowa Strategia Spójności Fundacja rower.com Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dane teleadresowe

SIĘ DZIEJE
Wyszkowski Inkubator Pozarządowy

ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
e-mail: redakcja@siedzieje.org.pl
www: http://siedzieje.fundacjanadbugiem.pl

Kontakt:
Artur Laskowski, tel. 691-801-220
e-mail: artur@rower.com

Kierownik projektu:
Karol Kretkowski, tel. 603-943-596, karol@rower.com
Fundacja rower.com
ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
http://fundacja.rower.com


Copyright

Projekt: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl