Archiwum aktualności (wg. gmin)

Gmina: Rząśnik

Magia Kurpiów Białych
(Zam: 31.10.2013 r., godz. 10.18)

Konwencja UNESCO z 2003 r., art. 2 mówi o tzw. „poszanowaniu dla ludzkiej kreatywności”. Owo „poszanowanie” wpisane jest w ochronę niematerialnego dziedzictwa narodowego. Czyli najogólniej chodzi o to, by szanować działania osób, wpisujących się w tę konwencję. A czym jest to dziedzictwo niematerialne?

Na kłopoty w oświacie – stowarzyszenia
(Zam: 01.03.2013 r., godz. 09.00)

Dąbrowa, miejscowość położona w gminie Rząśnik, licząca ponad 500 mieszkańców. Jest rok 1999, gmina zaproponowała, aby w Dąbrowie zlikwidować szkołę podstawową, a dzieci będą uczęszczać do szkoły w Rząśniku. Rodzice nie chcieli jednak wyrazić na to zgody. Z trzech szkół przeznaczonych wówczas do likwidacji: Wielątki, Ochudno i Dąbrowa – w tej ostatniej było najwięcej dzieci i może dlatego udało się zawiązać stowarzyszenie, którego głównym celem było prowadzenie szkoły.

Klub Srebrnego Wieku
(Zam: 06.02.2012 r., godz. 18.00)

Kluby seniora to, w najprostszym rozumieniu, grupy zrzeszające osoby starsze. Wbrew pozorom, nie są wynalazkiem nowym, a ich historia sięga lat 60. XX wieku. Wtedy to, pod czujnym okiem władzy, ludzie w jesieni swego życia po raz pierwszy poczuli potrzebę aktywnego spędzania swojego wolnego czasu. W latach 70. moda na kluby rozkwitła, a ich działalność rozwinęła się do organizowania spotkań czy dancingów. Sądząc po ilości tego typu organizacji istniejących dzisiaj, śmiało stwierdzić można, że nie był to chwilowy trend.