Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe \"Przyjazny Krąg\"

Nazwa organizacji

Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe \"Przyjazny Krąg\"

Gmina Somianka

Kręgi

Kręgi 9, 07-200 Wyszków

sso.przyjaznykrag@onet.pl

WWW

Anna Kmoch - prezes
Beata Kuchta - wiceprezes
Bożena Bajorek - sekretarz
Mirosław Piątek - skarbnik
Hubert Sztorc - członek Zarządu

Profil

Celem Stowarzyszenia jest wyzwolenie i wspieranie inicjatyw społecznych; wzbogacanie możliwości edukacji na różnych szczeblach kształcenia, wychowania dzieci, młodzieży i dorosłych w środowisku lokalnym; działalność na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży środowisk wiejskich, a także wszechstronne wspieranie dzieci i młodzieży oraz rodzin w trudnej sytuacji życiowej.

Opis

Stowarzyszenie chce realizować swoje cele w ramach nieodpłatnej i odpłatnej działalności pożytku publicznego poprzez:

- zakładanie, organizowanie przedszkoli, szkół, placówek oświatowo wychowawczych, placówek doskonalenia nauczycieli;
- współpracę z organizacjami, których cele działania są zbliżone do celu Stowarzyszenia, a szczególnie z organizacjami działajacymi na wsi;
- wspieranie i organizowanie szkoleń edukacyjnych, konferencji, seminariów, warsztatów i wykładów dla nauczycieli szkół wiejskich i rodziców;
- prowadzenie poradnictwa i kursów dla młodzieży i dorosłych mieszkańców wsi;
- prowadzenie działalności wychowawczej i kulturowej, organizowaniespotkań integracyjnych;
- udzielanie wsparcia finansowego i pozafinansowego osobom w trudnej sytuacji;
- wydawanie czasopism i broszur związanych z celami Stowarzyszenia;
- podejmowanie działań na rzecz środowiska;
- organizowanie i prowadzenie świetlic i klubów dla dzieci i młodzieży;
- organizowanie różnych form wypoczynku i rekreacji dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców wsi;

Istotą powstania stowarzyszenia było prowadzenie Publicznej Szkoły Podstawowej im. por. pil. Stefana Okrzei w Kręgach. Umowa przekazania tej szkoły przez gminę Somianka Stowarzyszeniu została podpisana i weszła w życie z dniem 01.09.2012 r.

Kolejnym celem było otwarcie od 01.09.2012 r. Szkół Podstawowych w Olszance i Łosinnie po całkowitej ich likwidacji.

Stowarzyszenie "Przyjazny Krąg" prowadzi trzy szkoły podstawowe.