Menu główne

Bractwo Zabrodzkie

Ikona
(Zam: 25.01.2012 r., godz. 13.00)

Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Zabrodzie swoje powstanie zawdzięcza zrządzeniu losu. Podczas jednej z wizyt duszpasterskich pan Józef Kućmierowski zaoferował zabrodzkiemu proboszczowi swoją pomoc w oprawieniu zabytkowych ksiąg parafialnych. Podczas ich przeglądania natrafił na informację o Bractwie Różańcowym, które zostało założone w Zabrodziu w pierwszej połowie XIX wieku przez księdza Floriana Gieczyńskiego, kanonika honorowego płockiego i proboszcza niegowskiego.

Bractwo, oprócz modlitwy i świadczenia usług na rzecz parafii, znacznie przysłużyło się do rozwoju gminy. Jego członkowie mieli swój udział w doprowadzeniu do budowy szkół w Deskurowie i Ślubowie. Ich starania doprowadziły do wznowienia działalności kółka rolniczego, organizacji Straży Ogniowej, przywrócenia przystanku kolejowego w Mostówce oraz utworzenia Domu Ludowego z herbaciarnią, biblioteką i czytelnią.

Zainspirowany tą informacją, Pan Józef postanowił powołać do życia nowe bractwo, które kontynuowałoby tradycję tej dziewiętnastowiecznej organizacji. W 2007 roku wraz z czwórką innych osób utworzył komitet założycielski Stowarzyszenia na Rzecz Gminy Zabrodzie. W chwili obecnej organizacja posiada 42 członków, w tym około 20 aktywnie działających.

Głównym celem działalności Bractwa jest promocja regionu, ochrona jego wartości kulturowych oraz tworzenie i wspieranie inicjatyw społecznych. Stowarzyszenie realizuje te założenia, podejmując wiele różnorodnych działań. Jednym z nich jest stałe wydawanie publikacji przeznaczonych dla pożytku wewnętrznego oraz dla potrzeb edukacyjnych. Autorami tych publikacji są członkowie stowarzyszenia – każdy pisze o tym, na czym się zna. Powstały już opracowania dotyczące regionalnych pieśni, historii czy osobistości wywodzących się z tego terenu. Członkowie Bractwa posiadają gotowe opracowanie przewodnika po gminie. Książka czeka na wydanie – stowarzyszenie jest w trakcie pozyskiwania niezbędnych do tego celu środków finansowych.

Wystawy twórczości organizowane przez Bractwo mają na celu promocję lokalnych artystów. Podczas spotkań w Gminnym Ośrodku Kultury swoim dorobkiem mogą się podzielić okoliczni malarze, rzeźbiarze, poeci oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, z którym organizacja na stałe współpracuje. Stowarzyszenie nie zapomina jednak o historii, dlatego w maju 2011 roku zorganizowało wystawę „Dzieła naszych przodków”.

Foto
Spacer po wydmach lucynowsko-mostowieckich


Doceniając walory przyrodnicze i ekologiczne regionu, Bractwo organizuje rajdy rowerowe i spacery po okolicznych terenach. Podróżując szlakami kardynała Stefana Wyszyńskiego czy Cypriana Kamila Norwida, łączą zdrowy wypoczynek z edukacją historyczną.
Imprezą, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem ludzi z całej polski jest natomiast Bieg Norwidowski. Jego IV edycja miała miejsce we wrześniu 2011 roku – wzięło w nim wtedy udział ponad 200 osób.

Stowarzyszenie nie poprzestaje na dotychczasowych osiągnięciach i stale rozwija swoją działalność. W chwili obecnej pracuje nad projektem „Skarby Zabrodzkiej Ziemi”, który ma na celu zebranie informacji dotyczących historii regionu. Prezes organizacji, Pan Józef, gromadzi dane dotyczące odnalezionych przez archeologów na terenie gminy eksponatów. Jest ich już około 20, ale na tym nie koniec.

Bractwo przygotowuje się również do obchodów dwusetnej rocznicy przemarszu przez Gminę Zabrodzie wojsk Napoleona. W planach jest także utworzenie Muzeum Młynarstwa i Piekarnictwa w zabytkowym młynie w Niegowie.

Mimo że w całej Polsce jest być może niewiele osób, które o Bractwie Zabrodzkim czy o samym Zabrodziu słyszało, to organizacja współpracuje z tak poważnymi instytucjami, jak Muzeum Narodowe czy Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Stowarzyszenie, a przede wszystkim jego pełen wigoru i zapału prezes, Pan Józef Kućmierowski, są doskonałym przykładem, jak wiele można zrobić dla własnej małej ojczyzny jednocząc swoje siły. Bractwo Zabrodzkie odkrywa potencjał w tym jakże niepozornym regionie i wykorzystuje kapitał społeczny, który się tam znajduje.

Monika Zacharska

Napisz komentarz

  • Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
  • Komentarze ukazują się dopiero po uzyskaniu akceptacji administratora.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 1585 razy.

UNIA EUROPEJSKA

Baner Kapitał ludzki - Narodowa Strategia Spójności Fundacja rower.com Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dane teleadresowe

SIĘ DZIEJE
Wyszkowski Inkubator Pozarządowy

ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
e-mail: redakcja@siedzieje.org.pl
www: http://siedzieje.fundacjanadbugiem.pl

Kontakt:
Artur Laskowski, tel. 691-801-220
e-mail: artur@rower.com

Kierownik projektu:
Karol Kretkowski, tel. 603-943-596, karol@rower.com
Fundacja rower.com
ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
http://fundacja.rower.com


Copyright

Projekt: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl