Klub Srebrnego Wieku
(Zam: 06.02.2012 r., godz. 18.00)Kluby seniora to, w najprostszym rozumieniu, grupy zrzeszające osoby starsze. Wbrew pozorom, nie są wynalazkiem nowym, a ich historia sięga lat 60. XX wieku. Wtedy to, pod czujnym okiem władzy, ludzie w jesieni swego życia po raz pierwszy poczuli potrzebę aktywnego spędzania swojego wolnego czasu. W latach 70. moda na kluby rozkwitła, a ich działalność rozwinęła się do organizowania spotkań czy dancingów. Sądząc po ilości tego typu organizacji istniejących dzisiaj, śmiało stwierdzić można, że nie był to chwilowy trend.
W chwili obecnej klub posiada 46 zarejestrowanych członków pochodzących z Rząśnika, Wincentowa, Nowej Wsi, Dąbrowy, Komorowa, a nawet Cygan. Obecnie przewodniczącą jest pani Krystyna Bereska.
Stałą aktywność klubu stanowią spotkania organizowane mniej więcej raz w miesiącu. Podczas takich spotkań każdy dzieli się tym, co umie najlepiej. Jedni przygotowują potrawy, inni udzielają porad dotyczących życia codziennego. Członkowie stowarzyszenia spotykają się również z okazji różnych świąt czy uroczystości.
O działalności klubu opowiada mi pani Teresa Włodarczyk, która jest odpowiedzialna za prowadzenie zespołu funkcjonującego w ramach stowarzyszenia. Grupa o nazwie Kurpie Białe powstała spontanicznie. Podczas jej występów publiczność usłyszeć może tradycyjne pieśni ludowe i biesiadne oraz obejrzeć oberka, krakowiaka czy polkę. Pani Teresa podkreśla, że nie tańczą tak, jak robi to, na przykład współczesna młodzież. Sposób trzymania się pary, kroki, układ figur – wszystko wykonują w sposób, w jaki było to wykonywane kiedyś. Dbałość o tradycję można odnaleźć również w gwarze, którą posługują się podczas występów oraz w ich strojach – tradycyjnych kurpiowskich kostiumach, z dziada pradziada, ręcznie wyszywanych. Muzykę na żywo zawsze zapewniają bracia Borkowie – jeden gra na bębnie, drugi na akordeonie.
Ze względu na wysoki poziom artystyczny, zespół ma na swoim koncie duże osiągnięcia. W 2010 r. zajął pierwsze miejsce podczas Przeglądu Piosenki Klubowej w Baranowie oraz został wyróżniony podczas Powiatowego Dnia Seniora w Radzyminie. Grupa występuje na dożynkach diecezjalnych, jest zapraszana na festyny i szkolne uroczystości.
Pani Teresa podkreśla, że tak szeroka i aktywna działalność klubu nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony władz i otoczenia. Dzięki Ochotniczej Straży Pożarnej Klub Srebrnego Wieku uzyskał lokal, w którym może organizować spotkania. Wójt gminy, pan Paweł Kołodziejski zapewnia stowarzyszeniu nie tylko dofinansowanie, ale i wsparcie, które mobilizuje starszych ludzi do dalszego działania. Klub seniora współpracuje również z innymi grupami działającymi na terenie gminy, między innymi z Ośrodkiem Opieki Społecznej i młodzieżą szkolną.
Fakt funkcjonowania Klubu Srebrnego Wieku niewątpliwie przynosi korzyści zarówno jego członkom, jak i otoczeniu. Młodsze pokolenie uczy się szacunku i pokory wobec ludzi starszych oraz tradycji, jaką przekazują. Sami członkowie klubu dzięki podejmowaniu tylu aktywności zyskują satysfakcję, radość, rozrywkę oraz uznanie społeczeństwa. Wiek w niczym im nie przeszkadza, o czym świadczyć może fakt, że najstarszy członek klubu ma ponad 80 lat. Na brak kondycji również nie narzekają – z wielką mobilizacją organizują próby, podczas których przygotowują się do występów.
Jedyne, czego życzą sobie w chwili obecnej, to jak najwięcej możliwości dalszego rozwoju i kilku dodatkowych mężczyzn – żeby nie brakowało partnerów do tańca.
Monika Zacharska
Napisz komentarz
- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze ukazują się dopiero po uzyskaniu akceptacji administratora.
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.