Stowarzyszenie FormAT

(Zam: 31.10.2013 r., godz. 09.48)

Stowarzyszenie Form Artystycznych i Turystycznych „FormAT” zostało utworzone w końcu października 2013 r. przez członków kilku grup od lat działających w Wyszkowie, jak i osób niezrzeszonych. W jej rejestracji dopomógł Wyszkowski Inkubator Pozarządowy.

Najstarszą grupą, której członkowie przyczynili się do powstania Stowarzyszenia FormAT, jest Grupa SIEDEM. Powstała w 1987 r. przy Domu Kultury „Hutnik” pod nazwą „Klub Plastyka”. W połowie lat 90. członkowie przekształcili klub w niezależną wyszkowską Grupę SIEDEM. W dorobku grupy jest kilka wystaw zbiorowych i kilkanaście poplenerowych, kilkanaście indywidualnych wystaw członków, kilka plenerów malarskich, a także udział w kilku plenerach organizowanych przez samorządy działające na terenie powiatu wyszkowskiego. Trzon Grupy SIEDEM tworzą Agnieszka Długołęcka, Adam Karpiński, Henryk Kiełczewski, Irena Filipowicz, Jan Nowak, Kazimiera Geska, Sławomir Pyciński.

Kolejną grupą konstytutywną dla FormAT-u była Grupa Rowerowa „Wyszków Moje Miasto”, założona przez Jacka Szymanika, działająca wcześniej pod nazwą Klub Rowerowy „Brower Team”, którego początki sięgają roku 2000. Rowerzyści z Wyszków Moje Miasto w 2013 r. uczestniczyli w ponad 150 wycieczkach rowerowych po okolicach Wyszkowa (przejechali łącznie ponad 4500 km). Wyszków Moje Miasto przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa rowerzystów, pieszych i kierowców samochodów – poprzez działania ulepszające istniejące drogi rowerowe jak i wytyczanie nowych tras. W dużej mierze dzięki działaniom tej grupy gmina Wyszków otrzymała tytuł Gmina Przyjazna Rowerzystom.

W szeregach Stowarzyszenia FormAT znaleźli się nadto członkowie Klubu Plastyka Amatora „Graffito” i Wyszkowskiej Grupy Fotograficznej. Klub „Graffito” powstał we wrześniu 2009 r. w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Inicjatorami jego powstania byli artysta plastyk Adam Karpiński i ówczesny dyrektor ośrodka – Artur Laskowski. Klub zrzesza osoby dorosłe uzdolnione plastycznie, które rozwijają swoje talenty pod okiem instruktora. Głównym kierunkiem zajęć odbywających się raz w tygodniu są rysunek oraz malarstwo. Z klubu prowadzonego przez Adama Karpińskiego do Stowarzyszenia należą Ewa Budzyńska i Michalina Derlicka.

Wyszkowska Grupa Fotograficzna działa od dwóch lat. Została założona przez Jacka Szymanika. Zainicjowała cykliczne „Wyszkowskie Nocne Foto Łowy” odkrywające piękno naszego miasta nocą, które przyciągają coraz to nowych amatorów fotografii. Stałą grupę tworzą Jacek Szymanik, Agnieszka Długołęcka, Adam Michalik, Grzegorz Płachetko, Ryszard Umiński.

Na dzień dzisiejszy Stowarzyszenie “FormAT” liczy 24 członków. Powstało w celu dalszego i szerszego rozwoju poszczególnych grup, propagowania sztuki i turystyki w gminie Wyszków i poza jej granicami. Szczegółowo cele i dążenia zawarte zostały w statucie stowarzyszenia dostępnym na stronie internetowej www.format.wyszkow.org.pl.

oprac. Artur Laskowski