Menu główne

Bądź sobą – nie przejmuj się gadaniem

(Zam: 07.07.2013 r., godz. 15.36)

Każdy, nie tylko osoby publiczne, jest oceniany za to, co robi, jak się zachowuje. Osoby publiczne są tylko bardziej narażone na krytykę, liczba osób je oceniających jest większa, forma i sposób oceniania bardziej urozmaicony, ale też bardziej anonimowy i – jak się wielu zdaje – bezkarny.

Ocenianemu może się przez to zdawać, że wystarczy, by wyszedł na ulicę, a wszyscy wokół będą go wskazywać palcami i szeptać na jego temat. Jednak to nie liczba oceniających ani nie sposób i forma oceniania mają najważniejsze znaczenie dla tego, jaki efekt przynosi to ocenianie. Najważniejsze jest podejście do tego samego ocenianego, jego reakcja, sposób przeżywania, odczuwania całej sytuacji. Bardzo trafnie ujął to w jednej ze swoich opowieści Hodża Nasreddin, legendarny mędrzec i filozof Bliskiego Wschodu. Opowieść tę zasłyszałem podczas jednego z czerwcowych zjazdów Wyszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i postanowiłem się nią podzielić z czytelnikami Się Dzieje.

Pewien młody mężczyzna przyszedł kiedyś do swojego ojca, żeby mu się zwierzyć z frasunku. – Ojcze – rzekł. – Zobacz, na nosie wyskoczył mi pryszcz. Od dziś przez kilka dni nie będę mógł wychodzić z domu. Co ludzie powiedzą, gdy mnie zobaczą?
Ojciec tak mu odpowiedział:
– Synu, nie przejmuj się tym, co ludzie powiedzą. Wiem, że moje słowa mogą cię nie przekonać, dlatego proponuję, byś sam się o tym przekonał. Wyprowadź osła ze stajni. Pójdziemy na targ.

Jak ojciec powiedział, tak zrobili. Ojciec siadł na osła, a syn wziął w ręce wodze i ruszyli na targ. Gdy wchodzili na targowisko, ludzie widząc ich zaczęli się łapać za głowy i lamentować: „O ludzie, o obyczaje! Do czego to podobne? Stary rozsiadł się na ośle, a biedny młodzieniec ciągnie go za sobą!”.

Następnego dnia ojciec zaproponował synowi, by znów wybrali się na targ, tylko tym razem on miał iść pieszo, a syn dosiąść osła. Syn się zgodził i zrobili, jak ojciec powiedział. Także i tym razem, gdy wchodzili na targ, ludzie zaczęli lamentować: „O ludzie, o obyczaje! Do czego to podobne? Biedny starzec ledwo nogami powłóczy, a jeszcze do tego musi ciągnąć za sobą osła, na którym rozsiadł się młokos!”.

Trzeciego dnia wybrali się na targ obaj dosiadając osła. Na ich widok ludzie złapali się za głowy i biadolili: „O ludzie, o obyczaje! Nie mają litości dla zwierzęcia. Rozsiedli się na biednym ośle, a ten aż przysiadł od ich ciężaru i omal ducha nie wyzionie!”.

Za czwartym razem postanowili iść pieszo ciągnąc osła za sobą. I tym razem ludzie na ich widok zaczęli wykrzykiwać: „O ludzie, o obyczaje! Co za głupcy? Sami idą pieszo, a osła wloką za sobą bezużytecznie!”.

Gdy piątym razem wybierali się na targ, obaj wzięli osła na ręce. Ludzie widząc ich stukali się wymownie w głowy i głośno komentowali: „O ludzie, o obyczaje! Zupełnie postradali zmysły! Kto to widział, by osła nieść na rękach?”.

Wrócili do domu, a ojciec tak rzekł do syna:
– Widziałeś? Za każdym razem szliśmy inaczej, a ludzie zawsze załamywali ręce i biadolili. Dlatego chodź sobie z tym swoim pryszczem po całym świecie, bądź sobą, rób, co zamierzasz, a ludzkim gadaniem się nie przejmuj. Bo co byś nie zrobił, ludzie i tak będą gadać.

Artur Laskowski

Na podstawie opowieści Jarosława Macieja Kaczmarka ze Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 1265 razy.

UNIA EUROPEJSKA

Baner Kapitał ludzki - Narodowa Strategia Spójności Fundacja rower.com Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dane teleadresowe

SIĘ DZIEJE
Wyszkowski Inkubator Pozarządowy

ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
e-mail: redakcja@siedzieje.org.pl
www: http://siedzieje.fundacjanadbugiem.pl

Kontakt:
Artur Laskowski, tel. 691-801-220
e-mail: artur@rower.com

Kierownik projektu:
Karol Kretkowski, tel. 603-943-596, karol@rower.com
Fundacja rower.com
ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
http://fundacja.rower.com


Copyright

Projekt: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl