Menu główne

Mieszkańcy zadecydują o budżecie ośrodka kultury

Ikona
(Zam: 07.09.2012 r., godz. 19.00)

W Warszawie rusza pierwszy budżet partycypacyjny, związany z działaniami kulturalnymi. Mieszkańcy zadecydują o przeznaczeniu w 2013 roku ponad 600 tysięcy złotych należących do budżetu Domu Kultury Śródmieście.

Jest to nie tylko jedno z pierwszych doświadczeń budżetu partycypacyjnego w Polsce – ale też pierwsze w tej formie decydowanie przez obywateli o tym jak ma działać miejski dom kultury. W realizację przedsięwzięcia pod nazwą „Podzielmy się kulturą” zaangażowany jest Dom Kultury Śródmieście, Fundacja Pole Dialogu oraz Urząd Dzielnicy Śródmieście. W trakcie prac opracowany zostanie model postępowania – który będzie mógł być wykorzystywany w przyszłości przez inne miasta, być może także przez nasze miasto. Prace nad budżetem będą miały charakter otwarty – każdy mieszkaniec będzie mógł wziąć w nich udział.

Prace przebiegać będą w trzech etapach składających się z warsztatów. Prace trwać będą od września do listopada. Pierwsze warsztaty stanowić będą wstęp do problematyki budżetu partycypacyjnego, przybliżeniu zasad funkcjonowania Domu Kultury, dotychczasowych sposobów zarządzania finansowego. Następne warsztaty dotyczyć będą opracowywania konkretnych propozycji przyszłorocznego budżetu. Ostatnie warsztaty, które odbędą się w listopadzie będą stanowić zamknięcie działań – wszyscy zainteresowani będą mogli zaplanować budżet domu kultury na nadchodzący rok.

Więcej na ten temat na stronie internetowej Warszawskiej Platformy Konsultacji Społecznych


Czym jest budżet partycypacyjny? – wyjaśniają uczestnicy projektu

Jest to metoda polegająca na współtworzeniu przez obywateli budżetu związanego z obszarem, który dotyczy ich bezpośrednio. Najczęściej dotyczy ustalania budżetu miasta, choć może też polegać, na przykład, na stworzeniu listy i hierarchii wydatków wewnątrz dowolnej instytucji.

Liczba osób zaangażowanych w pracę według tej techniki jest różna w zależności od wielkości projektu: w przypadku tworzenia budżetu dla dużego obszaru wybierane są reprezentacje poszczególnych grup obywateli, z kolei przy niewielkim zakresie działań w procesie mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane osoby.

Tworzenie budżetu partycypacyjnego rozpoczyna się z reguły od zapoznania się przez mieszkańców z wszystkimi pozycjami planowanego budżetu; następnie dokonuje się ich hierarchizacji i wybranie tych kategorii, którym powinien być przyznany najwyższy priorytet (dokonuje się to poprzez głosowanie). Mieszkańcy mają możliwość uzyskania wsparcia ekspertów oraz odpowiednich urzędników. Końcowym efektem tego procesu jest rozdzielenie środków finansowych zgodnie z ustaleniami podjętymi w trakcie debaty.

Pierwsze zastosowanie metody budżetu partycypacyjnego miało miejsce w Porto Alegre w Brazylii w 1989 roku (metoda stosowana jest tam do dziś). Ustaleniom podlegał budżet całego miasta oraz dokonanie redystrybucji środków dla poszczególnych dzielnic - udało się m.in. przeznaczyć część środków z projektów prestiżowych do inwestycji w podstawową infrastrukturę w najuboższych okolicach. Proces zastosowany w Porto Alegre przebiegał na tyle pomyślnie, że odwołano się do niego w innych brazylijskich miastach, a z czasem także w innych krajach.

Ciekawym przykładem wykorzystania tej metody jest opis podziału środków z programu Safer Communities Partnership and Scarborough Borough Council i The North Yorkshire Police Authority w Eastfield (Wielka Brytania) - link poniżej.

Obecnie ok. 100 miast w Europie stosuje budżet partycypacyjny.

W Polsce do tej pory kilkakrotnie zrealizowano budżet partycypacyjny bądź włączono jego elementy do tradycyjnego planowania budżetu. W 2010 roku budżet partycypacyjny zastosowano w kilku dzielnicach Rybnika, od 2011 roku realizowany jest w Sopocie, a w 2012 zrealizowano projekt z wykorzystaniem budżetu partycypacyjnego w Łodzi.

Opr. Redakcja Się Dzieje

Napisz komentarz

  • Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
  • Komentarze ukazują się dopiero po uzyskaniu akceptacji administratora.
  • Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.

Statystyka oglądalności strony

Strona oglądana: 1530 razy.

UNIA EUROPEJSKA

Baner Kapitał ludzki - Narodowa Strategia Spójności Fundacja rower.com Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dane teleadresowe

SIĘ DZIEJE
Wyszkowski Inkubator Pozarządowy

ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
e-mail: redakcja@siedzieje.org.pl
www: http://siedzieje.fundacjanadbugiem.pl

Kontakt:
Artur Laskowski, tel. 691-801-220
e-mail: artur@rower.com

Kierownik projektu:
Karol Kretkowski, tel. 603-943-596, karol@rower.com
Fundacja rower.com
ul. 1 Maja 23a/C, 07-200 Wyszków
http://fundacja.rower.com


Copyright

Projekt: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl